sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Topuk Çatlaklarının Tedavisinin Önemi

Vücudumuzu gün boyunca taşıyan ve sadece biz uyurken dinlenebilen ayaklarımızın sağlıklı olması ile yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Özellikle topluklarda meydana gelen çatlaklar çok yaygın bir rahatsızlık olarak çok kişide görülmektedir.

Topuk çatlakları tedavi edilmediğinde daha da derinleşirler, yaralar aşılabilir ve yaralar nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir. Dolayısıyla hem ayak sağlığımız hem de genel sağlığımızda sorunlar meydana gelebilir.

Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

Genel olarak kişiye özel cilt yapısı bulunmaktadır. Cilt yapısında kuru cilde sahip olanların topuk çatlaklarına maruz kalması daha yüksek bir olasılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Topuk çatlaklarının giderilmesinde doğal ya da kozmetik topuk çatlak önleyici ürünleri bulunmaktadır.

Topuk çatlak önleyiciler, kolayca bulunabilir şekilde piyasada yer almaktadır. Çeşitli form ve özellikteki topuk çatlak önleyici fiyatları da farklılık gösterebilmektedir. Hangi ürünü nasıl kullanacağınız hakkından mutlaka bilgi almalısınız. Yanlış kullanım ile doğru sonuçlara ulaşamazsınız.

Topuk çatlaklarına sebep olan unsurlar içerisinde şeker hastalığı, aşırı kilo, açık ayakkabılar, ter bezlerinin düzensiz çalışması ve mevcut deri rahatsızlıkları sayılabilir. Topuklar üzerine sürekli baskı uygulanması nedeniyle esnek olmayan topuk derisinde kısa sürede çatlakların oluşması mümkündür.

Topuk Çatlaklarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Topuk çatlaklarının oluşumundan önce önlem alınması asıl olması gereken ilk yöntemdir. Topuk çatlak önleyici yöntemler arasında nemlendirici kullanılması, kapalı ayakkabı giyilmesi, ılık su ve sabun ile topukların yumuşatılması, zeytinyağı sürülmesi gibi acil ve kısa sürede başarı sağlayan yöntemler kullanılabilir.

Topuk çatlaklarının derinliği artmış ise ve bu yöntemlere rağmen çatlaklarda bir gerileme olmuyor ise kısa sürede dermatologa başvurulması önerilmektedir. Topuk çatlaklarının ilerleyen aşamalarında derinleşen çatlaklar kanamaya başlar, yaralar oluşur ve enfeksiyon riski artar.

Topuk Çatlaklarında Uygulanabilen Doğal İyileştirme Yöntemleri

Topuk çatlakları daha başlangıç aşamasında ise ve henüz derinleşmemiz ise, evde uygulanabilecek bazı topuk çatlak önleyici uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar içinde en yaygın olarak önerilen, ılık sabunlu suda ayakların günde 15-20 dakika kadar bekletilmesi, iyice kurulandıktan sonra zeytinyağı sürülmesi söylenebilir.

Topuk çatlaklarının asıl nedeni kuru cilt yapısı olduğundan topukların nemli tutulması ile ilgili uygulamalarla kuruyan cilt yumuşatılabilmekte ve çatlakların önüne başlangıçta geçilebilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.